For persons with disabilities  
     
Latest album

2019.01.25. Closing conference 10 images in gallery
Event calendar
2024. April   
H K Sz Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30




Općina Nedelišće, Turistička zajednica Općine Nedelišće – Izrada cekera, tiskarski strojevi iz 16. stoljeća, zbirka ptica "Lesinger" - jedinstvena u Europi, kovačnica

Ceker je tradicionalni međimurski suvenir koji se koristio kao univerzalna torba za svakodnevne potrebe. Porastom upotrebe korištenja plastične vrećice, pojavila se i svijest o nanesenoj šteti te je unazad nekoliko godina ponovno povećana potražnja upravo za cekerom.

Izrada cekera stoljetna je tradicija posebice na našim prostorima uz Dravu. Cekeri se izvorno izrađuju od kukuruzne komušine (međimurski lušćinja), a može se upotrijebiti i neki drugi prirodni materijal.Kod nas u Međimurju ipak najzastupljenija je izrada od lušćinja – suhe opne klipa kukuruza. Proces izrade cekera bazira se na tome da se ljuske komušine namotaju u dužinu i zatim ih se isprepliće o drveni kalup i pletenjem postupno oblikuje u izuzetno vrijednu rukotvorinu. Nekad je ova rasprostranjena djelatnost imala mnogo veći utjecaj i nije bilo kuće u kojoj se nije plelo. Danas postoji nekoliko udruga koje brinu o tome da cekeri i dalje žive, a vještina izrade na mlađe naraštaje prenosi se brojnim organiziranim radionicama i edukacijama.

Horvatova kovačnica je jedna od originalno očuvanih starih kovačnica u kojoj kovač prezentira svoj zanat, a nalazi se u Gornjem Hrašćanu u općini Nedelišće. Obitelj Horvat iz Gornjeg Hrašćana kovanjem željeza bavi se već nekoliko generacija. Tek 1957. godine odlučili su srušiti drvenu kovačnicu i zazidati zdanje koje još stoji. Kovači popravljaju oruđe za rad – kose, lopate, motike, sjekire, potkivaju konje, izrađuju čavle, kovani novac i razne druge kovanice. Kovački ugljen za vatru kovači su nekada proizvodili sami, a zagrijavanje željeza pomagao je i mijeh pokretan pritiskom noge. Stara kovačnica u Gornjem Hrašćanu je izvorno opremljena kovačnica u objektu koji je tu namjenu imao stotinjak godina. Kovačnicu godišnje posjeti 500-tinjak turista od čega najveći broj otpada na školske grupe izMeđimurske županije koje kovačnicu posjećuju u okviru terenske nastave. Edukativna prezentacija zanataosigurana je od strane kovača Ivana Horvata koji je bio vlasnik kovačnice i koji još uvijek njeguje zanat kovanja željeza.

Contact
Zala Megyei Népművészeti Egyesület
Zalaegerszeg, Gébárti-tó 0737/80. hrsz +36 92 312 744 zmegyesulet@gmail.com
Supported by

This webpage has been produced with the financial assistance of the European Union. The content of the webpage is the sole responsibility of and can under no circumstances be regarded as reflecting the position of the European Union and/or the Managing Authority.”

All rights reserved! © 2017. Zala County Association for Folk Art